Galeri
Ehliyet Nasıl Alınır
E-Sınav Hakkında
Ulaşım
Gerekli Belgeler
Dönem Açılış Tarihleri
Kurs Fiyatları
Ulaşım
A1 Sınıfı Ehliyet

“A1” Sınıfı Motosiklet Ehliyeti ile ilgili bilgiler;

Yaş şartı: 16 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Araç sürme yetkisi: A1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M tipindeki araçları da sürebilmektedir.

Kullanıldığı araçlar: Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1'i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

 

>>Detaylı Bilgi:

A1 - Motosiklet Ehliyeti

1.       A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

2.       Yaş şartı 16' dır.

3.       Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,

4.       26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,

5.       Sürücü sınavlarını başararak, motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almış olmaları,

6.       Adli sicillerinde, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması zorunludur.

7.       A1 sürücü belgesi ile M sınıfı araçları kullanabilirsiniz.

8.       A1 sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl geçerlidir.

A1 EHLİYET İÇİN MÜRACAAT

A1 motosiklet ehliyeti : Ankara nın en eski ve köklü kurumlarından olan Oya Sürücü Kursu, B sınıfının yanısıra a1 sınıfı sürücü belgesi de vermektedir. A1 motosiklet ehliyeti : 16 yaşını doldurmuş yani 17 yaşından gün almış olmak şartı aranmaktadır. 2019 yılı itibariyle kayıt yaptıracakları ayda 17 yaşından gün alanlar, 2003 doğumlular A1 motosiklet ehliyeti alabilirler.A1 Motosiklet ehliyeti ile 11kw/14 hp olan tüm motosikletler kullanılabilir.

17 yaşından gün almış adaylarımız, kayıt için Nüfus Cüzdanının aslıyla ön kayıt yapabilirler. Kesin kayıt için size gün verilecek ve bu süre içinde de ekte verilen belgeleri, öğrenim belgesi, adli sicil kaydı (e-devlet ten alınabilir) sağlık raporu ve bir adet biyometrik fotoğraf tamamlamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra teorik dersleriniz başlayacak ve Trafik ve Çevre Bilgisi, İlk Yardım, Motor ve Araç Tekniği derslerini alacaksınız. Teorik derslerinizin bitiminden yaklaşık 10 gün sonra elektronik sınava gireceksiniz. Başarılı olduğunuz takdirde direksiyon programınız yapılacak, direksiyon derslerinizin bittiği hafta direksiyon sınavına gireceksiniz. Bu sınavdan da başarılı olduğunuzda sınava girdiğiniz hafta en geç Cuma günü sertifikanızı kursumuzdan alıp istediğiniz nüfus müdürlüğünden ehliyetinizi alabileceksiniz.