Galeri
Ehliyet Nasıl Alınır
E-Sınav Hakkında
Ulaşım
Gerekli Belgeler
Dönem Açılış Tarihleri
Kurs Fiyatları
Ulaşım
B Otomatik Sınıfı Ehliyet

 

“B” Sınıfı Otomatik Otomobil Ehliyeti ile ilgili bilgiler; 

Yaş şartı: 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Araç sürme yetkisi: B sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M,B1 ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir.

Kullanıldığı araçlar: Otomobil ve kamyonet azami yük ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları kullanabilirler.

Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

 >>Detaylı Bilgi:

B - Otomobil Ehliyeti

1.       B sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/05/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir.

2.       B sınıfı sürücü belgesi alacakların 18 yaşını doldurmuş olması,

3.       Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,

4.       26/09/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,

5.       Sürücü sınavlarını başararak, motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almış olmaları,

6.       Adli sicillerinde, 26/09/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/03/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/07/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması,

7.       Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması,

8.       Başka sınıf sürücü belgesi alacaklar için, daha önce verilmiş ancak geri alınmış olan sürücü belgesinin 2918 sayılı Kanunda öngörülen şartlar yerine getirildiği için sahibine iade edilmiş olması  zorunludur.

9.       B sınıfı sürücü belgesi ile M, B1 ve F sınıfı ehliyet ile kullanılan araçları kullanabilirsiniz.

10.   B sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl geçerlidir.

B MANUEL VE B OTOMATİK EHLİYET İÇİN MÜRÜCAAT

B Sınıfı Sürücü Belgesi:

Kullanılacak Araç         : ………………Otomobil, Kamyonet, Traktör ve Mopet

Yaş Şartı                     : ………………18 Yaşını bitirmiş olmak (19 yaşından gün almak)

Öğrenim Şartı              :………………. En az İlk Okul mezunu veya 2. Kademe okur yazar olmak 

Değerli kursiyerimiz; Ankara'nın en eski ve köklü  kurumlarından biri olan OYA,  İnsan hayatını doğrudan ilgilendiren bir husus olduğu inancıyla, sürücü adayı eğitimi; ciddi bir eğitim gerektiren, tam bir profesyonellik idraki içinde olarak yapılması gereken bir eğitim şekli olduğuna inanmaktadır. Alanında uzmanlaşmış tecrübeli kadromuzla ve yılların verdiği birikimle karşınızdayız.  Kursumuza kayıt işleminizi tamamladıktan sonra teorik derslere hafta içi; 09:30-12:00 veya 18:00-21:30, hafta sonu; 09:30-14:30 saatlerinde verilmekte olan Trafik ve Çevre Bilgisi-Motor ve Araç Tekniği-İlk yardım derslerine katılacaksınız. Teorik derslerin bitiminden sonra kayıt yaptırdığınız ayın sonunda elektronik sınava girip bu sınavdan başarılı olduğunuz takdirde direksiyon ders programınızı sekreterliğimizde yaptırıp,  program doğrultusunda direksiyon derslerinizi tamamlayacaksınız. Dersinizin bittiği hafta direksiyon sınavına gireceksiniz. Bu sınavda da başarılı olduğunuzda, sınava girdiğiniz hafta en geç Cuma günü kursumuzdan sertifikanızı alarak, Türkiye’nin dilediğiniz herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden ehliyetinizi alabileceksiniz.

       B sınıfı ehliyet için direksiyon eğitimlerimizi, İncek’te yapmaktayız. Direksiyon eğitim alanı aynı zamanda sınava gireceğiniz parkurdur. B sınıfı ehliyet için Milli Eğitim Bakanlığı’nın öngördüğü süre 14 saattir ve bunun 2 saatinin simülatör ile verilebileceği belirtilmektedir. Oya Sürücü Kursu olarak 14 Saat yerine 16 saat vermekteyiz ve kesinlikle simülatör ile eğitim vermemekteyiz. Size vereceğimiz 16 saatlik eğitim yeterli gelmez ise ek ücret ödeyerek ilave ders talebinde bulunabilirsiniz. Direksiyon ders programınızı kurs sekreterimiz ile karşılıklı, size uygun gün ve saati tespit ederek yapabilmektesiniz. Yaptığınız program doğrultusunda, size verilen saatten 10 dk. önce kursumuzda olmanız gerekmektedir. Direksiyon derslerinize servislerimizle çalışma alanına götürüyor, bitiminde tekrar kursa geri getiriyoruz. Çalışmanın yapılacağı alana yakın bir yerde oturuyorsanız veya servis güzergahındaysanız kursa gelmeden bulunduğunuz yerden sizi alıyoruz.

Sürücü adayı sınavlarında istenen iki araç arasında nizami park, 25 m. geriye gitme, yokuşta durup kalkma gibi uygulamaların yanı sıra eğitiminiz bitince aracınızla tek başınıza trafiğe çıkabilecek şekilde yetişmeniz için gerekli olan tüm eğitimlerimizi yapıyoruz. Direksiyon sınavında başarısız olan her kursiyer, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliği gereği 2 saat zorunlu ek ders alması gerekmektedir. Bu nedenle sınava girmeden önce kendinizi yeterli görmüyor iseniz mutlaka ek ders talebinde bulunun.

Direksiyon eğitiminizin sonunda, gireceğiniz sınav için size tarih verildiğinde tercih ettiğiniz randevu saatinde veya kursun belirleyeceği saatte sınava giriyorsunuz. Sınavlar 35 dakika sürmektedir. Direksiyon sınavında başarılı olmanız durumunda sertifikanızı sınavdan 3 gün sonra kursumuzdan alabiliyorsunuz.

       Ayrıntılı bilgi için lütfen 0537 367 98 00 (0312) 425 02 02- 425 67 67 numaralı telefonlarımızdan arayınız.